Warsztat Terapii Zajęciowej
Uczestnikami warsztatu są osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, ze wskazaniem uczestnictwa w terapii zajęciowej zawarty w orzeczeniu.
Warsztat jest placówką pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa dla 30 uczestników.
Zespół terapeutyczny tworzą: kierownik, psycholog, terapeuci zajęciowi w tym doradca zawodowy, specjalista kinezyterapii i muzykoterapii.
Główną ideą warsztatu jest przygotowanie podopiecznych do życia w środowisku, zaopatrzenie ich w umiejętności niezbędne w życiu codziennym, takie jak:
- poprawne komunikowanie się
- zaradność społeczna
- radzenie sobie w sytuacjach trudnych
- podniesienie sprawności psychofizycznej
- wyposażenie uczestników w kompetencje prozawodowe
W pracowniach terapeutycznych uczestnicy pracują wykorzystując techniki metody zajęciowej zdobywając różne umiejętności manualne, ucząc się współpracy w grupie, jak również wykonywania czynności życia codziennego, w tym: przygotowanie prostych posiłków, prac porządkowych i innych.
W ramach realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej warsztat prowadzi także inne formy terapii, takie jak:
- imprezy integracyjne
- wyjścia do instytucji pożytku
- publicznego
- udział w zawodach sportowych, konkursach, wystawach, kiermaszach oraz Targach Rehabilitacyjnych
Uczestnictwo w zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej jest dla podopiecznych szansą na podejmowanie nowych ról społecznych i kształtowania różnych umiejętności w sprzyjających ku temu warunkach. Dbamy o to, by skutecznie pokazywać uczestnikom rzeczywistą perspektywę dorosłego życia w przyjaznej atmosferze, która powoduje wzrost poczucia własnej wartości i przydatności społecznej.
Zajęcia prowadzone są w 6 pracowniach terapeutycznych:
- plastyczna
- stolarska
- krawiecka
- rękodzieła
- zaradności społecznej i reedukacji
- tkacka
Warsztat posiada 30 uczestników, wymiana uczestników następuje jeden na jeden. Okres pobytu uczestnika w WTZ jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników takich jak:
- zachowanie wobec innych
- postawy i motywacji do wykonywania poleceń, zadań, pracy
- zaangażowanie i aktywność własna
- ilości podań nowych kandydatów do WTZ na następny rok