Święto Ośrodka
Dnia 18 maja obchodzimy 57 rocznicę powstania naszego Ośrodka oraz 114 rocznicę śmierci patrona dr H. Jordana
Jak ten czas leci. Już 57 lat istnieje nasza szkoła. Ale tak naprawdę zaczęło się jeszcze wcześniej.
Dawno dawno temu... Nie, to nie bajka.
Zaczęło się wszystko ponad 100 lat temu od inicjatywy łódzkiej społeczności ewangelicko - luterańskiej, dzięki której przeniesiono do naszego miasta z Wiskitek instytucję charytatywną pod nazwą „Zakład dla idiotów i epileptyków”. Początkowo objął on opieką 16 pensjonariuszy, którymi . zajmowały się 3 diakonise – ewangelickie siostry zakonne. W 1908 r. zakład stał się filią „Domu Miłosierdzia” – czyli szpitala przy ul Północnej, kolejnej instytucji charytatywnej prowadzonej przez łódzkich ewangelików. Po II wojnie światowej niestety działalność ewangelików została przerwana. Część wyjechała, część wypędzono, a posesję przejął Skarb Państwa.
Ale na szczęście raz zasiana przez dzielne diakonise idea opieki i edukacji niepełnosprawnych intelektualnie dzieci nie umarła i w 1964 r. z inicjatywy Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD powstał Zakład Wychowawczy nr 7 przeznaczony dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym. Instytucja ta powstała jako pierwsza tego typu placówka w kraju. Składała się ze szkoły podstawowej oraz internatu. Naukę pobierało tu początkowo 60 wychowanków z tego prawie połowa przebywała w internacie. Pierwszą siedzibą zakładu był pałac przy ul. Wólczańskiej 51, nie nadający się jednak na siedzibę tego typu placówki i dlatego w 1970 r. zmieniono lokalizację. Po przeniesieniu się na Tkacką liczba wychowanków zwiększyła się do 130 (z tego 60 w internacie).
W roku 1980 placówka otrzymała imię dr. Henryka Jordana oraz sztandar. W 1984 r. zmianie uległa nazwa placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 3. W 1993 r. utworzono przy ośrodku Warsztat Terapii Zajęciowej.
Od 2007 r. ośrodek używa nazwy własnej „Jordanówka”.
Na przestrzeni przeszło 100 lat zmieniały się przy Tkackiej 34/36 formy instytucjonalne. Przez cały ten czas obecna była i jest tu idea wcielana w czyn - świadczyć pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży.
Teraz możemy być dumni mamy swoją szkolną tożsamość, wspaniałego patrona i sztandar!!!
Kim jest nasz patron?
Henryk Jordan był polskim lekarzem, społecznikiem, pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Urodził się 23 lipca 1842 roku w Przemyślu, a zmarł 18 maja 1907 roku w Krakowie. Leżał mu na sercu los ubogich i chorych dzieci. Organizował ich dożywianie, ale przede wszystkim uważał, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego jego ideą było stworzenie ogródków zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu, gdzie mogłyby ćwiczyć, i wzmacniać swoją kondycję i zdrowie. Teraz w całym kraju, w każdym mieście możemy znaleźć takie place zabaw nazwane od imienia naszego patrona ogródkami jordanowskimi. W naszym ośrodku dumnie wcielamy w życie idee naszego patrona i w sposób szczególny dbamy o higienę i tężyznę fizyczną. Posiadamy też piękny ogród, o który z pasją dbamy.
Z okazji święta naszego ośrodka odbędzie się Tydzień Jordanowski w trakcie którego odbędą się:
- Lekcje o naszym patronie prowadzone przez nauczycieli w klasach
„ Dr Henryk Jordan i jego idee.”
- Konkurs plastyczny „ Jordanówka-Ośrodek pełen uśmiechu.”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 20.05.2021. ( oczywiście będą atrakcyjne nagrody)
- Zajęcia sportowe „Ćwiczymy z Jordanem.” które odbędą się 25.05.2021 na boisku szkolnym
Tradycyjnie zostanie również Przyznany tytuł „Nasz Przyjaciel”