Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Święto Ośrodka

Dnia 18 maja obchodzimy 57 rocznicę powstania naszego Ośrodka oraz 114 rocznicę śmierci patrona dr H. Jordana

 

Jak ten czas leci. Już 57 lat istnieje nasza szkoła. Ale tak naprawdę zaczęło się jeszcze wcześniej.

Dawno dawno temu... Nie, to nie bajka.

Zaczęło się wszystko ponad 100 lat temu od inicjatywy łódzkiej społeczności ewangelicko - luterańskiej, dzięki której przeniesiono do naszego miasta z Wiskitek instytucję charytatywną pod nazwą „Zakład dla idiotów i epileptyków”. Początkowo objął on opieką 16 pensjonariuszy, którymi . zajmowały się 3 diakonise – ewangelickie siostry zakonne. W 1908 r. zakład stał się filią „Domu Miłosierdzia” – czyli szpitala przy ul Północnej, kolejnej instytucji charytatywnej prowadzonej przez łódzkich ewangelików. Po II wojnie światowej niestety działalność ewangelików została przerwana. Część wyjechała, część wypędzono, a posesję przejął Skarb Państwa.

            Ale na szczęście raz zasiana przez dzielne diakonise  idea opieki i edukacji niepełnosprawnych intelektualnie dzieci nie umarła i  w 1964 r. z inicjatywy Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD powstał Zakład Wychowawczy nr 7 przeznaczony dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym. Instytucja ta powstała  jako pierwsza tego typu placówka w kraju. Składała się ze szkoły podstawowej  oraz internatu. Naukę pobierało tu początkowo 60 wychowanków z tego prawie połowa przebywała w internacie. Pierwszą siedzibą zakładu był pałac przy  ul. Wólczańskiej 51, nie nadający się jednak na siedzibę tego typu placówki i dlatego w 1970 r. zmieniono lokalizację. Po przeniesieniu się na Tkacką liczba wychowanków zwiększyła się do 130  (z tego 60 w internacie).

W roku 1980 placówka otrzymała imię dr. Henryka Jordana oraz sztandar. W 1984 r. zmianie uległa nazwa placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 3.  W 1993 r. utworzono przy ośrodku Warsztat Terapii Zajęciowej. 

Od 2007 r. ośrodek używa nazwy własnej „Jordanówka”.

Na przestrzeni przeszło 100 lat zmieniały się przy Tkackiej 34/36 formy instytucjonalne. Przez cały ten czas obecna była i jest tu idea wcielana w czyn - świadczyć pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży.

 

Teraz możemy być dumni mamy swoją szkolną tożsamość, wspaniałego patrona i sztandar!!!

 Kim jest nasz patron?

 

            Henryk Jordan był polskim lekarzem, społecznikiem, pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Urodził się 23 lipca 1842 roku w Przemyślu, a zmarł 18 maja 1907 roku w Krakowie. Leżał mu na sercu los ubogich i chorych dzieci. Organizował ich dożywianie, ale przede wszystkim uważał, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego jego ideą było stworzenie ogródków zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu, gdzie mogłyby ćwiczyć, i wzmacniać swoją kondycję i zdrowie. Teraz w całym kraju, w każdym mieście możemy znaleźć takie place zabaw nazwane od imienia naszego patrona ogródkami jordanowskimi. W naszym ośrodku dumnie wcielamy w życie idee naszego patrona i w sposób szczególny dbamy o higienę i tężyznę fizyczną. Posiadamy też piękny ogród, o który z pasją dbamy.

 

Z okazji święta naszego ośrodka odbędzie się Tydzień Jordanowski w trakcie którego odbędą się:

 

  • Lekcje o naszym patronie prowadzone przez nauczycieli w klasach

„ Dr Henryk Jordan i jego idee.”

  • Konkurs plastyczny „ Jordanówka-Ośrodek pełen uśmiechu.”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 20.05.2021. ( oczywiście będą atrakcyjne nagrody)
  • Zajęcia sportowe „Ćwiczymy z Jordanem.” które odbędą się 25.05.2021 na boisku szkolnym

 Tradycyjnie zostanie również  Przyznany  tytuł „Nasz Przyjaciel”